İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics   

Hakkımızda - Görüşlerimiz

Hakkımızda - Görüşlerimiz

Morbid obezite gerek hayati riskler içeren bir hastalık olduğundan ve gerekse hızla yaygınlaşması nedenleri ile tüm dünyada çok önemli bir sağlık sorunudur.


Şişmanlık/Aşırı şişmanlık/Şişmanlık cerrahisi ile ilgili son sözlerimiz

may
Şişmanlar inanın ki özel insanlardır. Çoğu aslında kendisi ile dalga geçebilen son derece espirili, zeki ve malesef amansız bir problem olan aşırı kilolu olmanın pençesine düşmüş ve aslında bu konuda hiçbir suçları bulunmayan kişilerdir. Toplumda oluşan yanlış algılamalar sonucu boğazlarına sahip olamayan iradesiz kişilermiş gibi haksız suçlamalara maruz kalmaktadırlar.


Şişmanlığı giderici ameliyatların ise kalıcı, güvenilir tek çözüm olduğu bilimsel bir gerçek iken, maalesef bu konuda ülkemizde hem halkımız hem de tıp dünyasında var olan algılama yanlışlığı morbid obezlerin bariz mağduriyetine neden olmaktadır. Başarısız olan diyet girişimlerinden sonra ailelerin israrı veya çevresel baskılarla tekrar tekrar başarısızlığı muhtemel diyet, spor, sosyal yaşam, hatta şarlatanlık boyutuna ulaşan bitki ,ilaç vs .. gibi zaman öldürücü yöntemlerle morbid obezlerin cerrahi tedavisi geciktirilmektedir.


Öncelikle morbid obezite söz konusu ise ki bunun kriterlerinden uzun uzun bu sitede bahsedilmiştir, ileri derecede şişman olanların bilinçli bir şekilde mutlaka tedavi arayışına girmeleri şarttır. Öncelikle uygun diyet ve egzersiz programlarını mutlak surette denemelidirler. Ancak başarılı olmuyorlar ise mutlaka ileri tedavi yöntemlerine başvurmalı ve bu konuda cesaretli davranmalıdırlar. Zira aksi takdirde beklenen yaşam sürelerinin kısalacağından muhakkak haberdar olmalıdırlar.


Kendilerine cerrahi tedavi seçeneği sunulduğu anda da karşı karşıya oldukları ekiplerin deneyimini mutlaka sorgulamalılar.


Ameliyat masasından tutun da, laparoskopik aletlerin bile “özel” ve obezlere uygun olarak üretildiği günümüzde bu “özel” hastaların en doğal hakkı “özel” ekiplerdir. Hastalar öte yandan ekibin “özel” oluşunun “özel” sektörde olması ile alakalı olmadığını çok iyi bilmelidirler . En önemli ve hayati konunun karşılarındaki ekibin deneyimi olduğunu akıllarından hiç çıkarmamalıdırlar. Adı obezite cerrahisi merkezi olup da hiçbir içeriğin ve gerçek anlamda bir ekibin var olmadığı ticari yapılanmalara çok çekinceli davranmalıdırlar.


Obezler bunu son derece iyi yapmakdadırlar.

Morbid Obez Olabilirsiniz Ama Çaresiz Değilsiniz

0 533 203 28 62
0 532 176 18 05
Mail Gönderin