İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics   

Mide Balonu

Mide Balonu

Mide balonu ile amaçlanan ; midenin gıda alma kapasitesini düşürerek kalori alınımını kısıtlamaktır. Bu yöntem morbid obeziteyi tedavi edemez. Nadiren geçici ve yardımcı amaçla kullanılabilir.

Mide balonu nedir, bu bir ameliyat mıdır?

Mideye balon konulması endoskopik olarak yapılan bir yardımcı yöntem olup bir ameliyat değildir. Ayrıca balon takılması morbid obezite tedavisinde cerrahi yöntemlere bir alternatif de kesinlikle değildir. Yani morbid obeziteyi gideremez. Öte yandan tamamen geçersiz ve kimsede kullanılmaması gereken bilim dışı bir işlem olduğu da söylenemez.

Bu yöntem ile yapılan ; endoskopi yolu ile hastanın midesinin içine adeta bir yumruk büyüklüğünde içi metilen mavisi içeren su ile doldurulmuş balon koymaktır. Amaçlanan ise; midenin gıda alma kapasitesini düşürerek gıda alınımını kısıtlamaktır. Uygulaması zor olmayan ve makul riskleri olan bir girişimdir. Fakat bu yöntemle hastalar malesef ancak 7-8 kilo verebilirler ve balon altı ay ya da en fazla bir yıl sonra mutlaka çıkarılmak zorundadır. Dolayısı ile hiçbir zaman kalıcı etkileri söz konusu olamamakta ve uzun dönemde verilen kiloların tamamı kaçınılmaz biçimde geri alınmaktadır. Bu hem bizim ve hem de tüm dünyanın gözlemidir. Ayrıca bu balonlar tahmin edildiğinin ötesinde rahatsızlık yaratırlar ve işlem sonrası ilk günlerde karında gerginlik, ağrı, sürekli öğürme ve hatta kusma gibi nedenlerle hastaların önemli bir kısmı balonu çıkarttırmak isterler. Bu nedenle sadece gerçek morbid obezite cerrahisine hazırladığımız aşırı kilolu süper obezlerde ameliyat öncesinde biraz kilo verdirebilmek amacı ile bir destek yöntem olarak kullanılılabilirler. Yani bu bağlamda nadiren de olsa işe yarayabilen bir yardımcı yöntem olarak değerlendirilmelidir.

Morbid Obez Olabilirsiniz Ama Çaresiz Değilsiniz

0 533 203 28 62
0 532 176 18 05
Mail Gönderin