İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics   

Morbid Obezite - Morbid obezim. Ne yapmalıyım ?

Morbid Obezite - Morbid obezim. Ne yapmalıyım ?

Çok özetle; önce diyet yapmalı ama en az 6 ay süren 2 diyet girişiminden sonra verdiğiniz kiloları fazlası ile geri alıyorsanız mutlaka cerrahi tedavi seçeneğini araştırmanız ve ilgili merkezlere başvurmanız gerekebilir!

Öncelikle konunun ciddiyetini net ve kesin olarak anlamalısınız. Aşırı şişmanlığın sadece estetik ve sosyal bir handikap olmayıp hayatınızı tehdit eden, tehlikeli bir “hastalık” olduğunu, öte yandan tedavi şansınızın bulunduğunu bilmelisiniz. Sonra da başkalarından duyduklarınızı bir kenara bırakıp, kendinizi de hiçbir zaman suçlamamalı ve tıbbi yardım aramalısınız. Sitemizin ilgili bölümlerinde morbid obezite’nin ne olduğu ve sizi karşı karşıya bıraktığı tüm riskler ayrıntılı biçimde ele alınmıştır.

1. Morbid obezite ciddi bir hastalıktır

Çünkü morbid obezite hayatı kısaltan çok ciddi bir hastalıktır ve bilimsel olarak net biçimde kanıtlanmış en etkili tedavisi ise bariatrik ameliyatlar yani obezite cerrahisi ile mümkündür. Bu kişiler mide küçültme cerrahisi sayesinde 10-15 yıla varan oranda daha uzun ve sağlıklı yaşayabilmektedir.

2. Morbid obez iseniz doktora başvurmalısınız

Eğer çevrenizde bu konuya özelleşmiş bir şişmanlık yani obezite tedavisi merkezi yoksa, ilk olarak bulunduğunuz ildeki devlet ya da üniversite hastanelerindeki metabolizma ya da endokrin merkezlerine ya da bunlar da yoksa deneyimli dahiliyecilere başvurabilirsiniz. Bu ünitelerde mutlak surette diyet, egzersiz ve gerekiyorsa psikolojik destek de alarak bir müddet “ameliyatsız” tedavileri uygulamanız şarttır. Bu aşamada doktor gözetiminde belki birtakım ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Şişman hatta aşırı şişman olmanın çaresi var mıdır ?

Ahmet bey bir morbid obezite hastası. Ama kesinlikle çaresiz değil. Canlı yayında izlenmesi gereken yol konuşuluyor.

Bu şekilde dünyanın en iyi merkezlerinde bile morbid obezlerde kalıcı biçimde başarılı olma şansı maalesef çok düşüktür. Hatta rakam verirsek başarı şansı %2-4 arasındadır. Ama bu şans az diye tabi ki hemen ameliyat tercihi de kesin kez yanlıştır ve etik de değildir. Çünkü çok sınırlı ve az hastada başarılı da olsa nadiren kalıcı başarı mümkündür ve bu yol mutlak denenmelidir.

3. Ciddi diyet denemek şarttır

Öte yandan bir morbid obezite hastasında diyet en az 2 kez ve en az 6’şar ay denenmesine karşın başarısız ise, ya da verilen kilolar gerisin geriye geri alınıyor ise artık diyette ısrar etmenin hiçbir anlamı yoktur. Bilimsel çalışmalar obezite ameliyatı öncesi hastaların iki defa diyetisyen ya da kendilerinin elde ettiği listelerle diyet girişimini yeterli kabul etmektedir. Daha fazla diyet ve sosyal tedbirlerle uğraşmak VKİ 40 üzerinde olan hastalarda sadece zaman kaybıdır.

Ayrıca endokrin uzmanları hastanın tedavi talebi olan bu erken aşamada başta Cushing hastalığı olmak üzere birtakım şişmanlıkla seyreden hormonal bozuklukların var olup olmadığını da öncelikle ortaya koymalıdırlar.

4. Mide küçültme ameliyatı kime uygun?

Kitap bilgisi ise şöyledir; bu koşullara uyan; yani diyetle zayıflayamadığı kanıtlanmış ve özel hormonal bozukluğu olmayan tüm morbid obezler eğer sağlık durumları da genel anestezi almalarına engel oluşturmuyor ise ve 70 yaşın altında iseler aslında mide küçültme ameliyatı adayıdırlar. Obezite cerrahisi sayesinde her gün yüzlerce morbid obez tüm dünyada yeniden sağlığına kavuşturulmaktadır. Şişmanlık cerrahisi sanıldığının aksine son derece makul riskleri olan ve deneyimli ekipler tarafından yapıldığı takdirde başarı oranı son derece yüksek bir dizi laparoskopik girişimden ibarettir.

Şişman olabilirsiniz ancak kesinlikle çaresiz degilsiniz!

Sn Derya Baykal canlı yayında ciddi şişmanlık problemi olan bir hanımefendinin kendini ifade etmesini sağlıyor. Kendini aşırı şişmanlık nedeniyle çaresiz hisseden bu hanıma hem Prof. Yerdel ve hem de obezite cerrahisinin yardımlarıyla obeziteden kurtulmuş hastalar yol gösteriyorlar.

Her yolu denemiş, defalarca diyetle kilo vermiş ve geri almış, birçok alternatif tedaviyi de uygulamış ve başarılı olamamış bir morbid obeze mide küçültme ameliyatı seçeneğini sunmamak ise kesinlikle bir tıbbi hatadır ve tabiki etik de değildir.

5. Özetle, morbid obez iseniz, neler yapmalısınız?

Zamanımızda bilimsel olarak morbid obezite tedavisinde önerilen ve evrensel olarak kabul gören tedavi yaklaşımını şöyle özetleyebiliriz:

1. Öncelik diyettedir ve en az 6 ay süre ile ve hem de en az iki kez yapılmış olmalıdır. Eğer kilo kaybı gerçekleşmiş ve bu da kalıcı olmuş ise zaten ileri bir tedaviye gerek kalmaz ve morbid obezite saf dışı bırakılmış olunur. Bu yaklaşımın başarı oranı % 2’ler mertebesinde olup çok düşüktür ama gene de mutlaka denenmelidir.

Bilimsel çalışmalar başarısız iki diyet uygulamasından fazlasını gereksiz ve zaman kaybı olarak görmektedir. Çeşitli diyet, özel zayıflama metodlarının obezite tedavisinde biribirine üstünlüğü olduğuna dair şu ana kadar bir bilimsel kanıt da yoktur. Unutulmamalıdır ki; her türlü diyet ile kilo verilebilir fakat değişik sürelerde ve genellikle hızlı bir şekilde bu kilolar geri alınır. Yani morbid obezler için kilo vermede değil verilen kilonun korunamamasında sorun vardır.

2. En az iki kez uygulanan ve en az 6 ay sürdürülen diyet/egzersiz/psikoljik desteğe karşın kilo verilemiyor ya da tekrar morbid obez olunuyorsa ve obezite problemi en az 3 yıldır varsa, mutlak surette obezite cerrahisi tedavi endikasyonu vardır. Çünkü morbid obezite ölümcül bir hastalık olup mutlaka giderilmesi gereken “hayati” bir rahatsızlıktır.

Morbid Obez Olabilirsiniz Ama Çaresiz Değilsiniz

0 533 203 28 62
0 532 176 18 05
Mail Gönderin