İstanbul Bariatrics | Blog

İstanbul Bariatrics   

Diyet ve Egzersiz

Diyet ve Egzersiz

Tedavide öncelik ilk olarak “diyet-egzersiz ve psikolojik destek” ‘den oluşan konvansiyonel yöntemlere verilir.

1. Obezite tedavisinde diyet, psikolojik destek ve egzersiz

Konu morbid obezite olduğunda, yani şişmanlık aşaması kitabımızın ilk bölümlerinde detaylı biçimde anlatılan “ileri” evrelere geldiğinde; diyet/psikolojik destek ve egzersiz olguların neredeyse tamamına yakınında “maalesef” başarısız olmaktadır. Sayısız araştırma uzun dönemde morbid obezlerin diyet/egzersiz ile verdikleri kiloları fazlası ile geri aldıklarını göstermiştir ve tıpta bu duruma “yo-yo” sendromu denilmektedir.

2. Diyetle kalıcı olarak kilo vermek çok zordur

Morbid obezlerin diyet/egzersiz ve psikolojik desteğin en etkin uygulandığı koşullarda bile “kalıcı” olarak kilo kaybedebilmeleri   olasılığı % 2’ler düzeyindedir.

Öte yandan hangi morbid obezin bu % 2’ lik bölüme girebileceğini önceden öngörmek mümkün olmadığından tüm morbid obezler öncelikle mutlak surette diyeti denemelidirler.  Bir başka deyişle önceden hiçbir diyet girişiminde bulunmamış bir morbid obez hastasına direk olarak obezite cerrahisi önermek hem tıbbi bir hata hem de etik dışı bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle mide küçültme cerrahisi ile uğraşan ekiplerin hiçbir zaman cerrahi “ego”’larına yenik düşmemeleri ve sadece çeşitli konvansiyonel yöntem ve diyetin en az iki kez ve en az 6 ay süre ile uygulanmış olmasına karşın gerisin geriye tekrar kilo alıp yeniden morbid obez olmuş hastalara ameliyat çözümünü önermeleri gerekmektedir.

Diyet kimlerde çok başarısız?

Prof Yerdel morbid obezlerde diyetin ne oranda etkili olabildiğine değiniyor. Kilolu ya da çoğu şimanlık durumunda çok başarılı olan “diyet” ‘in morbid obezlerde yani “hastalık” düzeyinde şişman olanlarda ancak % 2-3 oranda kalıcı başarıyı yakalayamakta olduğunu anlatıyor. Ayrıca bu kendi düşüncesi de değil. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.

3. Morbid obezite sağlık için çok tehlikelidir

Burada önemli olan; defalarca diyet yapıp kilo vermiş, ancak sonrasında tekrar kilo almış morbid obezlerin yeni diyetler ya da alternatif zayıflama yöntemleri ile  manasız ve fütursuzca oyalandırılmalarındaki sakıncaların çok iyi anlaşılmasıdır. Zira morbid obezlerin büyük bölümü (neredeyse % 98’i) bu durumdadır ve onların artık doğru cerrahi ekiplere yönlendirilmemesi de hem tıbbi bir hata, hem de gayri ahlaki bir yaklaşım olup sadece zaman kaybına neden olacaktır.  Çünkü aşırı şişmanlığa bağlı ortaya çıkan ve kitapçığımızın ilgili bölümünde özetlediğimiz yandaş hastalıklar er ya da geç ortaya çıkacaktır ve bu nedenle obezite ameliyatı ne denli erken uygulanırsa hasta o denli fazla fayda görecektir.

4. Morbid obez iseniz neler yapmalısınız?

Zamanımızda bilimsel olarak morbid obezite tedavisinde önerilen yaklaşımı şöyle özetleyebiliriz:

1. Öncelik diyettedir ve en az 6 ay süre ile ve hem de en az iki kez yapılmış olmalıdır. Eğer kilo kaybı gerçekleşmiş ve bu da kalıcı olmuş ise zaten ileri bir tedaviye gerek kalmaz ve morbid obezite saf dışı bırakılmış olunur. Bu yaklaşımın başarı oranı % 2’ler mertebesinde olup çok düşüktür ama gene de mutlaka denenmelidir.

Bilimsel çalışmalar başarısız iki diyet uygulamasından fazlasını gereksiz ve zaman kaybı olarak görmektedir. Çeşitli diyet, özel zayıflama metodlarının obezite tedavisinde biribirine üstünlüğü olduğuna dair şu ana kadar bir bilimsel kanıt da yoktur. Unutulmamalıdır ki; her türlü diyet ile kilo verilebilir fakat değişik sürelerde ve genellikle hızlı bir şekilde bu kilolar geri alınır. Yani morbid obezler için kilo vermede değil verilen kilonun korunamamasında sorun vardır.

2. En az iki kez uygulanan ve en az 6 ay sürdürülen diyet/egzersiz/psikolojik desteğe karşın kilo verilemiyor ya da tekrar morbid obez olunuyorsa ve obezite problemi en az 3 yıldır varsa, mutlak surette obezite cerrahisi tedavi endikasyonu vardır. Çünkü morbid obezite ölümcül bir hastalık olup mutlaka giderilmesi gereken “hayati” bir rahatsızlıktır.

 

5. Zayıflama ilaçları:

Obezite tedavisinde denenmiş olan tüm ilaçlar tam anlamı ile “başarısız” olmuşlardır ve bilimsel tedavilerde hali hazırda hiçbir rutin yerleri yoktur ve deneyseldirler.

Morbid Obez Olabilirsiniz Ama Çaresiz Değilsiniz

0 533 203 28 62
0 532 176 18 05
Mail Gönderin